Jakie funkcje powinna posiadać idealna drukarka do biura?

Poza przenośnymi i stacjonarnymi komputerami drukarka biurowa to najważniejsze urządzenie w firmie. Pozwala nie tylko na szybkie drukowanie, ale także faksowanie, kserowanie i skanowanie dokumentów, a co za tym idzie – sprawną korespondencję z klientami i kontrahentami oraz między pracownikami. Obecnie urządzenia wielofunkcyjne do biura mają wiele różnych funkcji i właściwości, dlatego wybór jednego może okazać się trudny. Przedstawiamy wskazówki, które mogą pomóc w zakupie drukarki idealnej do firmy.

Drukarka z kserem do biura Warszawa – czy to konieczne?

Nie tylko z funkcją kopiowania, ale także skanowania – decydując się na zakup drukarki, warto wybrać sprzęt zapewniający kompleksowe działanie i wiele funkcji. W ten sposób możemy mieć pewność, że urządzenie wielofunkcyjne do biura spełni potrzeby pracowników w każdej sytuacji. Drukarki ze skanerem do biura pozwalają np. wykonanie operacji, które wymagają wydrukowania umowy, podpisania jej, a następnie odesłania sygnowanego dokumentu. Jest to bardzo częsta procedura, np. podczas zdalnego procesu rekrutacji i zatrudniania nowych pracowników.

Podsumowując, nie warto iść na kompromisy i starać się zaoszczędzić na dodatkowych zastosowaniach drukarki, ponieważ zarówno drukowanie, jak i kopiowanie oraz skanowanie dokumentów na pewno prędzej czy później będą potrzebne w firmie. Dobrym rozwiązaniem jest więc urządzenie wielofunkcyjne do biura, które nie zajmuje dużo przestrzeni i na pewno znajdzie się na nie miejsce nawet w niewielkiej siedzibie firmy.

Drukarki do biura – jakie funkcje sprawdzą się w każdej warszawskiej firmie?

Drukarki do biura to bardzo dużo urządzeń do wyboru o zróżnicowanych funkcjach, wielkości, kosztach eksploatacji i wielu innych parametrach, które decydują o ich atrakcyjności dla konkretnej firmy. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych cech drukarek wielofunkcyjnych, które mogą okazać się niezbędne w Twojej firmie.

Laserowe vs. atramentowe drukarki do biura – Warszawa

Wybór pomiędzy drukarką atramentową a laserową to zazwyczaj pierwszy etap robienia rozeznania w urządzeniach wielofunkcyjnych, ponieważ determinuje to koszt zakupu. Drukarki laserowe są bowiem droższe od atramentowych. Mają jednak dwie podstawowe zalety:

  • Drukarki laserowe wyróżniają się dużymi prędkościami drukowania, określanymi w stronach na minutę, nie obniżając przy tym jakości wydrukowanego tekstu bądź kolorowej grafiki.
  • W przypadku drukowania standardowych materiałów biurowych: grafiki, wykresy, tekst, logotypy – technologia laserowa wydruku daje przyjemny dla oka efekt “błyszczenia się” druku, co daje wrażenia wysokiej jakości.
  • Drukarki laserowe są zwykle wytrzymalsze i dobrze znoszą wysokie obłożenie pracą.

Szybkość wydruku nie zawsze jest jednak kluczowym czynnikiem, zwłaszcza w małych firmach. Funkcje drukarki do biura trzeba więc dopasować do przewidywanych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Jeśli nie chcemy wydawać dużo na sam sprzęt oraz prędkość wydruku nie ma dla nas dużego znaczenia, możemy wybrać drukarkę atramentową, szczególnie że koszty codziennego utrzymania są znacznie niższe, a jakość wydruku jest w większości przypadków bardziej niż zadowalająca. Gdy cena produktu nie gra roli, ale liczą się dla nas przyszłe oszczędności na kosztach eksploatacji oraz imponująca liczba drukowanych stron na minutę, właściwym wyborem będzie laserowa drukarka do biura.

Monochromatyczna drukarka vs. pełna dowolność kolorów

Monochromatyczne urządzenie wielofunkcyjne do biura drukuje tylko na czarno. Wielu przedsiębiorców będzie nim usatysfakcjonowanych, ponieważ monochromatyczna drukarka umożliwia szybkie drukowanie dużej liczby dokumentów, a w koszty trzeba włożyć tylko czarny atrament bądź toner. Na czarno-białe drukarki do biura decydują się np. firmy rachunkowe, kancelarie prawnicze czy inne przedsiębiorstwa, których funkcjonowanie jest niemożliwe bez obszernej dokumentacji tekstowej.

Z kolei drukarki kolorowe to must-have np. w przypadku biur projektowych lub innych firm, które na porządku dziennym używają wydruków wymagających dobrego odwzorowania barw. Z drukarki kolorowej można skorzystać także, gdy chcemy opatrzyć firmowy dokument kolorowym logo lub dołączyć do dokumentacji zdjęcia czy wizualizacje.

Bezprzewodowe urządzenie wielofunkcyjne do biura

Funkcje drukarki do biura powinny przede wszystkim umożliwiać pracownikom sprawne i wygodne korzystanie z urządzenia. Dlatego najlepiej wybrać urządzenie, z którym można łączyć się za pomocą sygnału WiFi, a nie tradycyjnie przez przewód. Wówczas drukarka biurowa może stać w dowolnym miejscu w firmie, a nie w sąsiedztwie komputera lub laptopa, a przy okazji plątaniny kabli. Jeśli drukarka posiada interfejs WiFi, drukować można za pośrednictwem różnych urządzeń – nie tylko komputerów, ale także smartfonów czy laptopów. Ponadto praca drukarki nie zostanie zakłócona, jeśli podłączy się do niej kilka sprzętów w tym samym czasie. Obecnie producenci chętnie korzystają z tego nowoczesnego rozwiązania, dlatego nietrudno będzie nam znaleźć drukarkę bezprzewodową dopasowaną do naszych potrzeb. Moduł Wi-Fi staje się bowiem standardem.

Dodatkowe funkcje drukarki do biura w Warszawie

Oprócz wyboru pomiędzy drukarką laserową a atramentową, monochromatyczną a kolorową oraz bezprzewodową a wymagającą okablowania czeka nas jeszcze kilka drobnych decyzji. Kiedy warto wybrać drukarkę z:

  • funkcją automatycznego drukowania dwustronnego? Duplex jest niezbędny do ekologicznego i szybkiego korzystania z drukarki. Nie trzeba bowiem samodzielnie przekładać kartki na drugą stronę. Decydując się na drukarkę do biura nie można więc zapomnieć o sprawdzeniu czy ta funkcja jest dostępna w wybranym sprzęcie;
  • ekranem LCD? Posiadają go zazwyczaj wielofunkcyjne urządzenia, często z opcją obsługi za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Warto więc zdecydować się na drukarkę z wyświetlaczem, jeśli szukamy produktu nowoczesnego, a zarazem intuicyjnego i prostego w obsłudze;
  • opcją cichego drukowania? Polecamy ją przede wszystkim do biur, gdzie drukuje się bardzo dużo, a sprzęt znajduje się w pomieszczeniu codziennie użytkowanym przez pracowników;
  • podwyższoną rozdzielczością? Na rynku można znaleźć modele o bardzo dużej rozdzielczości, przekraczającej nawet 9000 DPI (kropek na cal). Z reguły tak wysoka wartość nie jest jednak ani trochę potrzebna, a co więcej – ludzkie oko może wcale nie zauważyć różnicy w jakości grafiki powyżej 2-3 tysięcy DPI. Jeśli więc drukujemy głównie tekst, w zupełności wystarczy drukarka 300-600 DPI. Rozdzielczość powyżej 600 DPI sprawdzi się przy materiałach z dużą liczbą wykresów czy grafów, a także zdjęć. Do tych ostatnich najlepiej jednak wybrać sprzęt o rozdzielczości minimum 1200 DPI.

Koszty eksploatacji drukarki do biura

Decydując się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego lub zwykłej drukarki biurowej, warto sprawdzić, jakie tonery lub tusz można do niej kupić. Do niektórych sprzętów pasują tańsze zamienniki, a inne wymagają tylko oryginalnych kartridży. Nierzadko zdarza się, że skusi nas niska cena drukarki, która później będzie zupełnie niewspółmierna do kosztów tuszu, zwłaszcza w przypadku sprzętów atramentowych, do których wkłady trzeba dokupować częściej niż w przypadku lasera.

FAQ:

  1. Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne do biura?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytania: Ile drukuje się w firmie i czy są to wydruki monochromatyczne czy kolorowe? Ile osób będzi korzystać z urządzenia? Jak dużo jesteśmy w stanie wydać na tonery bądź atramenty oraz na sam zakup nowego sprzętu?

  1. Czy warto decydować się drukarkę bezprzewodową do firmy?

Jak najbardziej – umożliwia szybkie i wygodne drukowanie bez konieczności każdorazowego podłączania się do urządzenia ze swoim laptopem, nie tylko z komputera, ale też z tableta czy telefonu.

  1. Na jakie funkcję drukarki biurowej warto zwrócić uwagę?

Przydatne opcje to automatyczny druk dwustronnym, wyświetlacz LCD czy funkcja cichego drukowania.