Drukarka atramentowa czy laserowa? – Który typ drukarki wybrać do firmy

To pytanie zadają sobie zarówno właściciele mniejszych, jak i większych firm. Liczba funkcji dostępnych w nowoczesnych drukarkach sprawia, że jest to atrakcyjny sprzęt, obsługiwany w zaawansowany, ale wygodny sposób przez wszystkich pracowników. Przed zakupem urządzenia należy jednak poznać różnice między podstawowymi parametrami i odpowiedź na pytanie, czy lepsza będzie drukarka laserowa czy atramentowa.

Drukarka laserowa i atramentowa – przydatne urządzenia wielofunkcyjne

Jeśli nadal wahasz się przed kupnem któregokolwiek z dwóch rodzajów drukarek, warto poznać ogólne korzyści z jej posiadania. Nie ma bowiem znaczenia to, czy w Twojej firmie zagości drukarka laserowa czy atramentowa – w każdej grupie urządzeń znajdują się nowoczesne modele skomunikowane z komputerem na jeden z trzech sposobów: przez kabel USB, Bluetooth lub Wi-Fi. Ostatni wariant jest najkorzystniejszy z punktu widzenia pracowników biura, w którym znajdzie się urządzenie. Bezprzewodowe łączenie komputera lub urządzenia przenośnego z drukarką umożliwia wygodną i szybkie drukowanie. Ponadto warto wybrać produkt z wyświetlaczem umożliwiającym obsługę z poziomu aplikacji mobilnej zarządzającej drukowaniem, kserowaniem, skanowaniem i faksowaniem.

Znając główne zalety nowoczesnych, obsługiwanych zdalnie urządzeń wielofunkcyjnych, można zapoznać się z wadami i zaletami konkretnych rodzajów drukarek.

Drukarka atramentowa a laserowa – sposób działania

Żeby móc zrozumieć różnice w funkcjonowaniu obu urządzeń oraz ich wpływ na koszty eksploatacji i jakość wydruku, najpierw warto poznać schemat działania poszczególnych typów drukarek.

Jak działa drukarka atramentowa?

Podstawowe elementy urządzenia to głowica drukująca znajdująca się na szynie lub kartridżach oraz zasobniki z tuszem, które są umieszczone na ruchomej karetce, czyli elemencie przesuwającym się wzdłuż krótszego boku kartki. Druk jest nanoszony poprzez krople atramentu wystrzeliwane na papier z głowicy. Karetka przejeżdża wówczas nieco niżej wzdłuż dłuższego boku i wykonuje nadruk w kolejnej linii.

Podczas drukowania tusz przedostaje się na kartkę w postaci malutkich punktów przez otwory na głowicy. Ich liczba może różnić się u poszczególnych modeli drukarek. Związany jest z tym parametr rozdzielczości drukarki, wyrażany w DPI, czyli kropkach na cal (ang. dots per inch).

Drukarki atramentowe wykorzystują zestaw czterech kolorów, w którego skład wchodzą: czarny (służący też do tworzenia odcieni szarości) oraz cyjan, magenta i żółty. Te trzy barwy służą do uzyskania wszystkich pozostałych kolorów na papierze poprzez łączenie się ze sobą w najróżniejszych proporcjach.

Jak działa drukarka laserowa?

Przez długi czas drukarki laserowe były monochromatyczne, czyli drukowały tylko w czerni. Obecnie, tak jak urządzenia atramentowe, są dostępne z opcją druku kolorowego. Ich sposób działania jest podobny do schematu wykorzystywanego przez kserokopiarki.

Najważniejsze elementy drukarki laserowej to: toner z proszkowym wkładem (substancja będąca odpowiednikiem atramentu), bęben, laser, utrwalacz i pas transmisyjny. Działanie urządzeń laserowych jest dość skomplikowane. W uproszczeniu cały proces jest oparty na oddziaływaniu magnetycznym pomiędzy ujemnymi i dodatnimi ładunkami elektrycznymi przekazywanymi na poszczególne elementy drukarki. Toner, który można określić jako odpowiednik atramentu, dostaje się na papier za pomocą bębna, a następnie jest w niego wtapiany dzięki gorącej rolce – utrwalaczowi.

Drukarki atramentowe czy laserowe – koszty eksploatacji

Wydatki związane z kosztem zakupu urządzenia oraz późniejszym uzupełnianiem tonerów bądź atramentów są najczęściej przywoływaną różnicą między dwoma typami drukarek. Na koszty związane z zakupem i eksploatacją składają się:

 • cena urządzenia,
 • cena tonera lub tuszu,
 • wydajność tonera/tuszu, czyli maksymalna liczba stron wydruku.

Podejmując decyzję, czy lepsza będzie drukarka atramentowa czy laserowa, najlepiej kierować się poniższymi informacjami:

 • cena drukarki laserowej zazwyczaj jest wyższa niż w przypadku urządzeń atramentowych;
 • koszty eksploatacji drukarki laserowej są niższe niż przy drukarce atramentowej – wynika to z wysokiej wydajności tonerów laserowych.

Podsumowując – wydając więcej na drukarkę laserową możemy liczyć na to, że nadwyżka w cenie zwróci się nam, jeśli urządzenie będzie często używane. Zaletą drukarki atramentowej jest jednak niska cena na start.

Drukarka laserowa czy atramentowa – szybkość drukowania

Parametr ten jest zazwyczaj istotny w firmach, gdzie z urządzenia korzysta wiele osób, drukując znaczące liczby stron. Przedsiębiorstwa intensywnie eksploatujące urządzenie zwrócą uwagę na szybkość drukowania, czyli liczbę stron na minutę, ponieważ im większa prędkość, tym sprawniej można załatwić wiele spraw w obrębie firmy.

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy drukarką laserową i atramentową, trzeba mieć na względzie to, że urządzenie laserowe zazwyczaj będzie umożliwiać większą prędkość wydruku, czyli więcej stron na minutę. O ile drukarki atramentowe też nie najgorzej radzą sobie w przypadku wydruków czarno-białych, o tyle ich szybkość znacznie maleje przy kolorze.

W skrócie – drukarka laserowa czy atramentowa?

Podsumowując zebrane informacje, można stwierdzić, że drukarka laserowa będzie odpowiednim rozwiązaniem dla osób:

 • mogących przeznaczyć na zakup sprzętu sumę od kilkuset do ponad tysiąca złotych,
 • potrzebujących drukarki, która będzie intensywnie eksploatowana w dużej firmie,
 • szukających droższego, ale wydajnego rozwiązania, które przyniesie oszczędności w przyszłości.

Z kolei drukarki atramentowe powinny rozważyć osoby:

 • chcące wydać niedużą sumę na zakup nowego sprzętu,
 • używające urządzenia zazwyczaj do celów prywatnych, dla których nie ma znaczenia szybkość drukowania,
 • będące gotowe na częste wydatki związane z tuszami w przyszłości.

Drukarka atramentowa i laserowa Warszawa – na co jeszcze zawrócić uwagę?

Sposób działania drukarki nie jest jedynym istotnym parametrem tego sprzętu. Przy zakupie warto dowiedzieć się także więcej na temat następujących funkcji, zarówno przy drukarkach laserowych, jak i atramentowych:

 • bezprzewodowe działanie – drukarki dzielą się na te, które komunikują się z komputerem przez kabel USB lub za pomocą WiFi bądź Bluetooth. Bezprzewodowe modele to praktycznie jedyne dobre rozwiązanie w biurach, w których z drukarki korzysta większa liczba osób, każda z innego komputera, smartfona lub tabletu;
 • rozdzielczość – parametr ten określa jakość wydruku i podaje się go w jednostce DPI. Jeśli drukarka będzie służyć nie tylko do drukowania tekstu, ale także grafiki, warto zainwestować w urządzenie drukujące w wysokiej rozdzielczości;
 • producent – warto wybierać sprzęt od renomowanych producentów drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, takich jak np. HP.

FAQ:

 1. Drukarka atramentowa a laserowa – jaka jest różnica?

Te dwa typy drukarek różnią się mechanizmem nanoszenia tekstu lub grafiki na papier oraz budową. Oprócz tego charakteryzują się innymi prędkościami wydruku.

 1. Kiedy warto zdecydować się na drukarkę atramentową?

Jest to tańsze rozwiązanie, polecane każdemu, kto nie wymaga od urządzenia dużej prędkości wydruku, czyli liczby kartek na minutę.

 1. W czym drukarka laserowa jest lepsza od atramentowej?

Drukarkę laserową wyróżnia duża prędkość wydruku, dlatego jest polecana firmom, w których będzie intensywnie eksploatowana. Ponadto koszty użytkowania są niższe niż w przypadku drukarki atramentowej, ponieważ tonery są bardzo wydajne.