Drukarki wielofunkcyjne dla firm – jaki model sprawdzi się w tej roli najlepiej?

Drukowanie, skanowanie, kserowanie – to tylko niektóre z funkcji nowoczesnych drukarek. Urządzenia wielofunkcyjne do biura, bo tak je dziś często nazywamy z powodu imponującej liczby zadań, które mogą wykonać, występują w różnych przedziałach cenowych i rozmiarach, dlatego można je dopasować do możliwości finansowych i wielkości konkretnej firmy. W artykule przedstawiamy najważniejsze parametry drukarek wielofunkcyjnych oraz polecane modele.

Drukarka wielofunkcyjna dla firmy Warszawa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Każde biuro, niezależnie od tego, czy należy do niewielkiej rodzinnej lub nawet jednoosobowej firmy czy do ogromnej korporacji, powinno zaopatrzyć się w urządzenie wielofunkcyjne. Wynika to przede wszystkim z liczby dokumentów, jakie są w obiegu w obrębie firmy, jej kontrahentów oraz klientów. Urządzenie wielofunkcyjne pozwala na sprawne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży.

Podstawową funkcją urządzeń wielofunkcyjnych jest oczywiście drukowanie dokumentów, które następnie można podpisać i odesłać dzięki funkcji skanowania. Ponadto drukarki wielofunkcyjne pozwalają m.in. na:

 • drukowanie wysokiej jakości dokumentów w kolorze,
 • faksowanie,
 • bezprzewodowe połączenie drukarki wielofunkcyjnej z dowolnym sprzętem np. za pomocą aplikacji mobilnej,
 • kopiowanie dokumentów.

Powyższe funkcje drukarek do biura są niezbędne dla prawidłowego i sprawnego działania każdej firmy. Należy jednak wiedzieć, czym kierować się przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego.

Urządzenia wielofunkcyjne dla firm – na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki do biura?

Urządzenia wielofunkcyjne charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami, które mogą odpowiadać wielu wymaganiom firm. Przed wyborem idealnego modelu warto zapoznać się z funkcjonalnościami, które decydują o atrakcyjności danego modelu.

Drukarka wielofunkcyjna dla firmy Warszawa – szybkość pracy

Nierzadko zdarza się, że chcemy wydrukować dużą liczbę stron w krótkim czasie, bo tego wymagają codziennie obowiązki, które zdarza się nam wykonywać w dużym pośpiechu i tak zwanym niedoczasie. Dla zapewnienia wszystkim pracownikom firmy komfortu warto zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne do biura, które będzie wydajne, a szybkość drukowania wysoka. Producenci drukarek podają maksymalną szybkość druki w stronach na minutę. Wartości różnią się dla druku w czerni i w kolorze, co jest normalną cechą urządzeń wielofunkcyjnych i wynika ze sposobu ich działania.

Urządzenie wielofunkcyjne monochromatyczne czy kolorowe?

Monochromatyczna, czyli drukująca wyłącznie na czarno, drukarka do firmy będzie spełniać swoją funkcję prawidłowo, mniej kosztować i szybciej drukować. Wiele firm, które kładą duży nacisk na niskie koszty eksploatacji urządzeń, chętnie skorzysta z tego rozwiązania. Drukarki kolorowe wymagają dodatkowych wydatków w postaci tuszów, jednak dają jednak dużo większe możliwości w wyglądzie dokumentów. Pozwalają np. na naniesienie na nie logo firmy w jego rzeczywistych barwach, które są nieodłącznym elementem identyfikacji wizualnej każdego przedsiębiorstwa. Ponadto, posiadając urządzenie wielofunkcyjne drukujące na kolorowo, można uatrakcyjnić wygląd biura dzięki wydrukowanym zdjęciom, np. z firmowych eventów i systematycznie uaktualniać dekoracje.

Atramentowa czy laserowa drukarka do firmy w Warszawie?

Urządzenia wielofunkcyjne atramentowe są tańsze niż modele laserowe, zwykle zapewniają też znacznie niższe koszty eksploatacji. W urządzeniach atramentowych ma np. konieczności regularnego wymieniania paska czy bębna (co generuje dodatkowe koszty serwisu). Są jednak wolniejsze niż urządzenia wielofunkcyjne laserowe, a ponadto druk w technologii laserowej wygląda ładniej szczególnie w przypadku druku tekstu, tabeli lub kolorowych wykresów.

Jeżeli jednak ktoś drukuje wiele fotografii (szczególnie na papierze do tego przeznaczonym) wtedy powinien wybrać urządzenie wielofunkcyjne atramentowe, gdyż drukowane na tych urządzeniach zwykle wyglądają lepiej niż na tzw. “laserówkach”.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe są zwykle znacznie droższe lecz wytrzymalsze i szybsze od urządzeń atramentowych. Są zatem lepszym wyborem, dla firm w których z jednego urządzenia będzie korzystało wielu pracowników. Trzeba pamiętać jednak o tym, że standardem w tych urządzeniach jest połączenie z siecią przy pomocy przewodu LAN, a WIFI wyposażone są tylko najwyższe, a co za tym idzie najdroższe modele. Więc jeżeli przedsiębiorcy zależy na połączeniu drukarki za pomocą WIFI, to standardem jest to w urządzeniach wielofunkcyjnych atramentowych.

Dodatkowe funkcje drukarek wielofunkcyjnych dla firm – Warszawa

Decydując się na urządzenie wielofunkcyjne do biura, warto rozpatrzyć wybór sprzętu o dodatkowych funkcjonalnościach, które mogą obejmować:

 • obsługę z poziomu aplikacji mobilnej  na tablecie lub smartfonie;
 • opcja wydruku nie tylko na papierze – np. na płytach CD czy kopertach (co jest niezwykle istotne w przedsiębiorstwach, które często wykorzystują tradycyjną korespondencję);
 • rozdzielczość druku – jej miarą są DPI (ang. dots per inch, czyli punkty na cal),
 • automatyczny druk dwustronny (duplex) – niezbędny do ekologicznego, a także wygodnego (nie trzeba ręcznie przekładać kartek na drugą stronę) korzystania z urządzenia;
 • różne formaty papieru – nie wszystkie urządzenia drukują tylko w formacie A4 – jeśli w firmie będą potrzebne wydruki mniejsze lub większe niż A4, warto zainwestować w dostosowany do tego sprzęt;
 • komunikacja z drukarką – urządzenia wielofunkcyjne mogą łączyć się z komputerem za pomocą kabla, Bluetooth lub Wi-Fi, które jest najlepszą opcją w przedsiębiorstwach, gdzie wiele osób może korzystać z jednej drukarki bez konieczności przenoszenia i dodatkowego konfigurowania swojego laptopa, by połączyć się ze sprzętem.

Ranking drukarek dla firm

Przedstawiamy 3 topowe urządzenia od renomowanego producenta drukarek, które sprawdzą się zarówno w małej, jak i dużej firmie w Warszawie oraz wyróżniają się korzystnymi parametrami.

 1. Urządzenie wielofunkcyjne HP Officejet Pro X476

Największą zaletą drukarki jest nieosiągalna w większości innych urządzeń maksymalna prędkość druku, która wynosi aż 55 stron na minutę. Ponadto, mimo że model ten jest drukarką atramentową, jego wydajność i jakość druku sięgają poziomu dobrych urządzeń laserowych. Oprócz drukowania, kopiowania, skanowania i faksowania Pro X476 może m.in. wysyłać pliki cyfrowe za pomocą interfejsu kolorowego ekranu dotykowego. Urządzenie jest obsługiwanie przez WiFi z poziomu komputera, tabletu czy smartfona z dowolnego miejsca.

 1. Urządzenie wielofunkcyjne HP Officejet Pro 8620

Pro 8620 to urządzenie drukujące kolorowe dokumenty wysokiej jakości. Osiągana szybkość to 21 str./min w czerni i 16,5 str./min w kolorze. Od pozycji z numerem 1. odróżnia je przede wszystkim rozmiar – jest to drukarka mniejsza, którą można łatwiej dopasować do ograniczonej przestrzeni. Tu także możliwa jest bezprzewodowa obsługa z urządzeń przenośnych i komputera. Ponadto można łączyć się z drukarką za pomocą aplikacji do zarządzania drukowaniem, kopiowaniem, skanowaniem i faksowaniem.

 1. Urządzenie wielofunkcyjne HP Officejet Pro 8610

Szybkość drukarki to 19 str./min w czerni oraz 14,5 str./min w kolorze. Jest to opcja najtańsza w naszym rankingu, jednak nie ustępuje poprzednikom w jakości wydruku. Model 8610 także może być obsługiwany bezprzewodowo oraz za pomocą aplikacji mobilnej. Z powodu niższej maksymalnej prędkości jest polecana przedsiębiorcom o mniejszych potrzebach związanych z eksploatacją urządzenia oraz możliwościach finansowych.

FAQ:

 1. Czy warto zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne dla firmy?

Tak – każde przedsiębiorstwo powinno umożliwić wszystkim pracownikom swobodne drukowanie, kopiowanie, faksowanie i skanowanie dokumentów, by usprawnić ich pracę, a zarazem funkcjonowanie całej firmy.

 1. Jaka drukarka do firmy będzie najlepsza?

Urządzenie wielofunkcyjne należy wybrać zgodnie z potrzebami danego przedsiębiorstwa i budżetem przeznaczonym na koszty jego eksploatacji.

 1. Co zrobić, jeśli zakup drukarki wielofunkcyjnej przerasta możliwości finansowe firmy?

Korzystnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw będzie wynajem wysokiej jakości urządzeń wielofunkcyjnych, który jest alternatywą dla zakupu nowego, drogiego sprzętu.